Co powiedziałabym nastoletniej sobie

Nie żałuję niczego. Wiem, że coś mogłam zrobić inaczej, że wiele złych rzeczy mogło się nie wydarzyć. Jednak nie żałuję niczego, co się wydarzyło, bo zawsze mogłoby być gorzej niż teraz. Bo nigdy nie możemy w trakcie naszego życia stwierdzić, że dany czas jest najlepszy – do takiego przekonania dojdziemy dopiero na końcu naszego życia. Jednak ZAWSZE możemy stwierdzić, że nie jest gorzej niż bywało wcześniej. I choć jest to zabawa czysto teoretyczna, to odważę się w nią pobawić, bo może dla kogoś moje kiedyś jest jego dziś.

Rozstanie to nie koniec świata. I choć myślisz, że już do końca życia będziesz siedzieć w rozwleczonym swetrze a umrzesz przygnieciony przez własne koty, nic takiego się nie wydarzy. Bo mimo tego że w Twoim odczuciu już nigdy nie pokochasz aż tak mocno i z nikim nie będziesz równie szczęśliwy, to mogę Cię zapewnić, że stanie się inaczej. Jeśli masz być z tym kimś, z kim się rozstałeś – będziesz, gdzieś wasze drogi znów się zejdą. Jeśli nie – uwierz, jeszcze znajdziesz kogoś, z kim będzie Ci świetnie.

Nie zaniedbuj przyjaciół. To jedne z nielicznych osób, które naprawdę liczą się w Twoim życiu.

Nie baw się w diety. Jedz racjonalnie, nie wpieprzaj tony słodyczy, ale na boga, nie głódź się, bo zobaczysz modelkę w gazecie, która zapewne jest od Ciebie dwadzieścia centymetrów wyższa. Zdrowie jest zbyt ważne, życie zbyt krótkie, a jedzenie zbyt dobre, żeby się głodzić.

Czytaj, oglądaj filmy, spaceruj po lesie, wyjeżdżaj gdzie się da, rozmawiaj do rana – to jedyny taki okres w życiu, kiedy możesz chłonąć i w aż tak dużym stopniu ukształtować siebie. Często jedno odkrycie, muzyczne czy książkowe, lub rozmowa z przypadkową osobą może zmienić Twoje życie czy zainspirować do tego stopnia, że zwiążesz z tym całą swoją przyszłość.

Ucz się gospodarowania pieniędzmi. Nie oszczędzaj nadmiernie, ale też nie wydawaj ich na byle głupoty. Ten, kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają bardzo się mylił. Wydawaj je z głową na przyjemności, odłóż na bilet do kina, teatru, kup butelkę wina i idź porozmawiać z przyjaciółką na łonie natury. Odkładaj też na większe cele, marzenia.

Nie obrażaj się bez sensu. O wiele lepiej jest wyjaśnić wszystko szczerze, raz a porządnie. Dąsanie się to strata czasu i sił, w dodatku działa to w obydwie strony.

Nie warto zamykać się w domu, żeby każdy sprawdzian zdać na piątkę. Ocenę zawsze można poprawić, zmarnowanej chwili w życiu nie da się wrócić. Jesteś zdolna, ale przez manię perfekcji tracisz normalne życie.

Masz prawo nie wiedzieć co chcesz w życiu robić. Ludzie czasem dowiadują się tego bardzo późno. Nie zmuszaj się do szybkiego podjęcia decyzji, co najgorsza – pochopnych, ale cały czas się rozwijaj, bo może to przyniesie Ci inspirację.

Najważniejsze jest, żeby lubić samego siebie i dobrze się ze sobą czuć. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie się podobać jakiś aspekt Twojej osoby. Absolutnie zawsze. Jak długo będziesz się tym przejmować, tak długo będziesz dążyć do ideałów innych, nie własnych.

Nie goń za dorosłością. Jeszcze będziesz mieć jej dosyć.

Nie odkładaj na później. Nie wmawiaj sobie, że coś zrobisz za rok, że od stycznia to Twoje postanowienia noworoczne wyniosą Cię na szczyt. Zacznij od dziś, ale powoli i nie poddawaj się, jeśli coś nie wyjdzie. Jeśli nie robisz absolutnie nic, nie zaczniesz nagle robić wszystkiego. Śmieszne, ale prawdziwe.

Ciesz się, bo życie jest za krótkie, żeby nie cieszyć się z niego na bieżąco. Zawsze może być lepiej, ale równie dobrze jutro może nie być Cię w ogóle. Ciesz się z małych rzeczy, bo dużych nie zawsze można się doczekać prędko.

Reklamy

10 uwag do wpisu “Co powiedziałabym nastoletniej sobie

 1. Ja żałuję kilku rzeczy, ale niestety czasu nie da się cofnąć. Błędy, które popełniłam, zmieniły moje życia na o wiele gorsze, no, ale trudno się mówi ;)
  Skąd bierzesz pomysły na teksty?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Jeśli chodzi o teksty, czasem pomysł sam wpada do głowy, z rozmów, filmów, książek, artykułów lub po prostu siadam i zastanawiam się, o czym mogłabym napisać :). Jeśli chodzi o życie, staram się mieć takie podejście, bo nigdy nie wiem, czy gdybym postąpiła inaczej, na sto procent byłoby to lepsze rozwiązanie.

   Polubienie

 2. Żałować nie mam w zwyczaju, chociaż – a może raczej zwłaszcza że – za młodu wydarzyło się w moim życiu parę rzeczy, które wtedy były końcami świata. I powiedziałabym sobie jedną prostą rzecz: „Nawet sobie nie wyobrażasz, jak będzie fajnie” :)

  Polubienie

 3. Czasu niestety nie można cofnąć lecz na jego podstawie, a zwłaszcza na podstawie zebranego doświadczenia można wyciągać wnioski… zmieniamy się i to każdego dnia stając się bardziej świadomi życia i otaczającej nas rzeczywistości… poznajemy siebie odkrywając swoje potrzeby, pragnienia i starając się sięgać po własne marzenia… mimo iż błędów nie unikniemy (nie zawsze udaje nam się na ich podstawie skutecznie uczyć) pewnymi być możemy tego, że nie warto żałować tego co się działo w naszym życiu bo właśnie to wszystko co nas spotkało sprawiło, że jesteśmy tacy, a nie inni… dokonujemy wnikliwej analizy swojej przeszłości, a i również zastanawiamy się nad przyszłością lecz to co najważniejsze dzieje się „tu i teraz” – to zdecydowanie najważniejszy moment w naszym życiu, który już „jutro” stanie się naszą przeszłością… Z nadzieją i wiarą w to, że będzie dobrze – życie samo w sobie jest cudem i nie możemy o tym nigdy zapominać…

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s