W jak wena, W jak wymówka

Gdybym pisała tylko wtedy, kiedy nawiedzi mnie wena, najprawdopodobniej powstałoby jakieś pięć – dziesięć tekstów
z tych, które wiszą na blogu.

Owszem, wierzę w istnienie weny, ale w moim mniemaniu nie jest złotym deszczem, który zsyłają na nas muzy. Wena może być dobrym samopoczuciem danego dnia, lepszą formą psychiczną, rozmową na interesujący nas temat, która podrzuci pomysł.

Nie znaczy to jednak, że bez weny nie da się pisać. Przecież jej nieobecność nie świadczy o nagłej utracie umiejętności łączenia liter w wyrazy, a wyrazów w zdania. Czasem pisze się gorzej, czasem lepiej, jednego dnia możesz ubrać w słowa wszystkie tematy, które siedzą Ci w głowie, innego trud sprawi Ci wymyślenie jednego sensownego zdania.
Co nie zmienia faktu, że da się. Może z mniejszym polotem, może krócej albo wręcz przeciwnie, bardziej rozwlekle, ale da się.

Taki mechanizm dotyczy nie tylko pisania, czy – szerzej – działalności artystycznej. Wypełnianie obowiązków domowych też czasem idzie nam gładko, a czasem wlecze się jak czas na nudnej imprezie, jednak nikt nie rzuca takich czynności w połowie,
z powodu braku weny. Po prostu wie, że trzeba je wykonać.

Najgorsze co można zrobić, to na wenę czekać. W kwestii pisania warto spróbować przejrzeć jakieś czasopismo, ulubioną stronę internetową, przeczytać kawałek książki. Bardzo prawdopodobne, że ,,urodzimy sobie” wtedy temat. Nie możesz zabrać się do sprzątania? Załóż sobie jakiś mniejszy cel, nie zakładaj, że w jeden dzień wysprzątasz cały dom, łącznie z segregowaniem kompotów
w piwnicy.

Nie ma więc sensu czekać na przypływ twórczej siły, która tchnie
w nas życie, ale należy założyć sobie realny cel. Może dziś zrobię mniej, może nie tak perfekcyjnie jak chciałem, ale zrobię. Grunt, to naprawdę chcieć coś zrobić. Wymówki wtedy nie powinny mieć znaczenia ;).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s