Sprawdź, czy umiesz dodawać

Świat to nic innego jak suma plusów i minusów.
W czasach takich jak te, kiedy możesz wylecieć w powietrze podczas wycieczki swojego życia, przesiadając się do do innego samolotu, idąc na koncert ulubionej grupy albo zwiedzając muzeum, powinniśmy szczególnie dbać o równowagę między plusami
i minusami.

Czy możesz zapobiec zamachom terrorystycznym? O ile nie jesteś jednym
z przywódców największych państw, handlarzem nielegalną bronią lub terrorystą, możesz odpowiedzieć sobie nie. Tak więc nie odpowie sobie jakieś 99% ludzi na świecie.

Nie wiem czy kojarzycie – kiedyś w sprzedaży były czteropaki danonków z takimi magnesikami na lodówkę. Z magnesików można było układać na lodówce równania. Były pośród nich również plusiki i minusiki, które dzieci bardzo chętnie kolekcjonowały na drzwiczkach lodówki.

Teraz wyobraź sobie, że drzwiami lodówki jest dzień. Wymaga to od Ciebie nie lada ekwilibrystyki umysłowej, jednak warto podjąć ten wysiłek. Kiedy już to zrobisz, wyobraź sobie że magnesiki z minusikami to wszystkie zamachy, zbrodnie, kradzieże. Ludzie rzucają nimi tak przez całe dnie, a one przyklejają się do randomowych miejsc, często do życia innych ludzi. Czynią tam ogromne szkody i sprawiają, że Ci ludzie stają się nieszczęśliwi.

Widzisz teraz, że minusiki są bardzo złe. Przyklejają się do innych ludzi, totalnie bez ich przyzwolenia i winy, niszczą im życie, powodują, że równowaga w świecie zostaje mocno zachwiana.

W rzeczywistości, w której zła możesz spodziewać się z najmniej znanego Ci kierunku, trzeba zadbać o to, aby nie pochodziło ono również ze źródła, które znasz najlepiej.
Od Ciebie.

Może nie masz możliwości, żeby zapobiec zamachom, zwalczyć terroryzm, zatrzymać zło, którego z dnia na dzień pojawia się coraz więcej.
Jednak zawsze masz możliwość mnożenia plusików. Nie uczono nas tego na matematyce, ale jednym z najważniejszych praw jest to, że dobro dzielone zawsze jest mnożone.

Kiedy indziej powiedziałabym, że dobro zawsze wygra, ale teraz wiem, że to nie takie proste. Jestem jednak świadoma siły codziennego uśmiechu. Serdeczności, dobrego słowa, wsparcia.

Kiedy dookoła nas jest tak wiele smutku i łez, szczególnie ważny powinien być dla nas uśmiech.

Powiedz komuś dobre słowo, uśmiechnij się, odpowiedz dzień dobry, miłego dnia

Zamiast siać nienawiść i złość, której jest już wystarczająco dużo, bądź po prostu miły. Wszystkim nam żyje się lepiej w przyjaznej atmosferze.

Dodawaj, a nie odejmuj – to wzór najprostszego rachunku opisującego dążenie do przewagi dobra nad złem na świecie.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Sprawdź, czy umiesz dodawać

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s