1 ważna rzecz do zapamiętania przed Maturą

Nie, nie uważam, że matura świadczy o inteligencji czy byciu mądrym. Matura jest połączeniem sprytu, kombinatorstwa, mobilizacji i umiejętności pamięciowego opanowania pewnej porcji materiału. 


Trochę zatrważa mnie fakt, że w obecnych czasach niektórzy młodzi ludzie nie mają matury.

Uważam, że każdy powinien ją zdać. Po pierwsze – papierek. Nawet gdyby okazało się, że jesteś Stevem Jobsem, może kiedyś postanowisz rzucić to wszystko w cholerę, żeby zacząć studiować inżynierię molekularną i trochę lipnie będzie tracić wtedy czas na wkuwanie materiału do matury.

Po drugie, i moim zdaniem najważniejsze, zdana matura, nawet na 30%, pokazuje, że potrafisz pracować zadaniowo, wykazać się sprytem, określić cel i do niego dojść, nierzadko też – pokonać swoje lenistwo i niechęć. Nie musisz być prymusem, laureatem olimpiad i jechać na samych piątkach. Liczy się to, że potrafisz skończyć to co zacząłeś, że masz na tyle siły i motywacji, żeby między jedną a drugą imprezą przyklepać papierek, który jakby nie było, wieńczy główny proces Twojej edukacji. Po co było się tyle lat męczyć, żeby poddać się na samym końcu?

Matura jest w dzisiejszych czasach bardzo przeceniana. Ale w niektórych wypadkach niestety niezbędna. Chcesz studiować? Bez matury się nie obędzie. Nie myśl jednak, że jak ją zdałeś, to otworzą się drzwi do świata, w którym na dzień dobry zostaniesz obsypany złotymi monetami przez irlandzkie skrzaty.

Mało tego, dostać się na studia to nie wszystko. Po pierwsze – trzeba się jeszcze na nich utrzymać, po drugie, być może wcale nie chcesz iść na studia, ale składasz papiery, bo teraz wszyscy tak robią.

Z perspektywy czasu widzę, że zamiast od gimnazjum zadawać sobie natarczywe pytania na jakie studia chcę iść i kim chcę w życiu być, na zasadzie – weterynarzem, lekarzem czy prawnikiem, powinnam częściej pytać się, czego tak naprawdę w życiu chcę. Jeśli mam zamiar być szczęśliwym człowiekiem, to co powinnam w tym kierunku robić i jak?

Jasne, dla niektórych studiowanie medycyny albo malarstwa będzie spełnieniem marzeń. Ale może ktoś inny chce badać zwyczaje kangurów w Australii, tylko ten pomysł wydaje mu się abstrakcyjny, bo nie jest odpowiedzią na pytania: na jaki kierunek studiów chcesz iść?

Moi drodzy, idźcie na maturę. Zdajcie ją. Nie robicie tego dla rodziców, robicie to tylko i wyłącznie dla siebie. To nie jest gwarancja szczęścia i pomyślności, ale czas domknięcia pewnego etapu. W życiu pewne rzeczy warto robić na zapas. Mówi to Wam starsza, doświadczona koleżanka. Nawet, jeśli teraz nie widzisz w nich sensu, w przyszłości mogą się przydać i wtedy sam sobie będziesz wdzięczny.

Nie będę Ci mówić, że matura jest prosta, bo sama wiem, jak bardzo podczas mojej matury byłam przerażona. Ale zdecydowanie jestem pewna, że jesteś w stanie ją zdać, to jest w zasięgu Twoich możliwości. 

Nie będę Ci życzyć powodzenia, bo wszystko jest w Twoich rękach.

Po pierwsze, chciej zdać maturę teraz, kiedy masz na to czas.

Po drugie i najważniejsze: zastanów co chcesz w swoim życiu robić, czym się zajmować, jak żyć. Może jedną z dróg do osiągnięcia tego będą studia, może rok przerwy. Nie myśl w pierwszej kolejności na jaki kierunek studiów chcesz iść.

W pierwszej kolejności pomyśl o tym, czego tak naprawdę chcesz. Jakie są Twoje aspiracje, marzenia i pragnienia.

Życzę Ci przede wszystkim, żebyś podejmował w swoim życiu takie decyzję, które sprawią, że będziesz szczęśliwym, wolnym i spełnionym człowiekiem. 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “1 ważna rzecz do zapamiętania przed Maturą

  1. Pamiętam swoją maturę doskonale i pamiętam też, że nauczyciele bardziej się nad tym egzaminem spuszczali, niż było to warte. Nie mówię, że matura jest łatwa i bezwartościowa, ale sam egzamin był dla mnie prosty, zwłaszcza część matematyczna (wiem, dziwna jestem), którą zdałam na najwyższą ocenę. Równie dobrze mogłabym sie uczyć w domu do tego egzaminu, a nie miałabym aż takiego stresu, więcej czasu dla siebie i brak skretyniałych kolegów za plecami, którzy dziś albo robią w fabrykach, albo siedzą w więzieniu. Z drugiej strony, podoba mi sie system angielski co do szkoły i matury. Przechodzi się z klasy do klasy bez względu na oceny, a po skończeniu szkoły – radź sobie sam, więc jakiś przesiew jest.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s